Szőlő növényvédelmi előrejelzés a Szekszárdi Borvidékre, 2024.05.23

Virágzás, a betegségek továbbra is csak észlelési szinten

 

Általános a virágzás a Borvidék ültetvényeiben. Az elmúlt héten két alkalommal érkezett csapadék, összesen 20 mm mennyiségben. A csapadék mellet most már a napi maximum hőmérsékletek 26-28oC körül alakulnak és az éjszakai minimum hőmérsékletek nem mennek 15oC alá. Ez az időjárás mostantól nagyon kedvez a szőlőbetegségeknek. A lisztharmat további helyeken jelent meg az ültetvényekben és fokozatosan erősödik, de még mindig nem általános a fellépése. A peronoszpóra még nem jelent meg az ültetvényekben. A betegségek gyengébb fellépésének oka lehet a magas UV sugárzás és a hajtások még nem takarják a fürtöket. Egyelőre szellős a fürtzóna és a lombozat még nem sűrű. A levegő még teljesen át tudja járni a tőkéken a lombozatot, a magas UV sugárzás és a napsütés a legtöbb helyhez még odafér. A virágzást követően a sűrűbb lombozatban valószínűleg gyorsabban terjednek majd a betegségek.

Átlagosan 80-100 cm-es hajtások vannak az ültetvényekben. Egyes helyeken 150 cm-t meghaladó hajtások is vannak, itt a szőlő elhagyta a felső vezetődrótot. A betegségek általános megjelenése már csak napok kérdése, ezért a virágzás alatt a kombinált védekezéseket folytatni kell.

A szőlő hajtásai nagyon törékenyek és levelei vékonyak. A zöldmunkáknál óvatosan kell dolgozni, hogy a megmaradó hajtásokat ne sértsük meg. Ez a vékony levélszövet kedvez a betegségeknek, azok könnyen fertőzhetik a leveleket és gyorsan terjedhetnek a levélszövetben. A permetezés során figyelni kell a perzselés fokozott veszélyére. A nap közben végzett ként is tartalmazó permetezések, a magas UV sugárzással párosulva erős perzselést okozhatnak a szőlőben. A legjobb az esti órákban permetezni.

A legfontosabb teendő a mostani időszakban, hogy megelőzzük az első tünetek megjelenése után a szaporítóképletek kialakulását a gombatelepeken. A szőlő gombabetegségek elleni kombinált védelmét folyamatosan biztosítani kell. A permetezésre kontakt és felszívódó készítmények együttes használata javasolt. Kén, lisztharmat elleni felszívódó készítmény és a peronoszpóra elleni kontakt készítmény is kerüljön bele a tankkeverékbe.

A fiatal hajtásokat több helyen károsíthatják a levélatkák és a gubacsatkák. A gombaölő szerek mellé speciális atkaölő szereket is keverjünk hozzá.

A tarka szőlőmoly rajzása már leállt. Szex-feromon csapdáink nem fogtak molyt a héten. A rajzás lezárult, a tömeges lárvakelés folyamatos. A lárvák L1-L2-es fejlődési fokozatúak. A rovarölő szeres kezeléseket el kell kezdeni a molyok ellen, mert ennek hiányában a fürtöket a kis lárvák jelentősen károsíthatják. A mostani időszakban elsősorban a kitinszintézis-gátló készítmények használata indokolt. A rovarölő szerek használata más kártevők miatt is indokolt. Több helyen a lombormányosok, levélbarkók és egyéb levélkárosítók is fogyasztják a szőlőt. Figyeljünk a rovarölő szerek használatánál, hogy a virágzó szőlőben egyes készítmények csak méhkímélő technológiával juttathatók ki.

Folyamatosan figyelni kell az amerikai szőlőkabóca lárvakelését. A melegebb fekvésű területeken már általánosan megjelentek az első kis lárvák (L1), ezért a védekezésre fel kell készülni. A héten már L2-es lárvákat is lehetett találni a levélfonáki részeken.

A zöldmunkákkal folyamatosan válogassuk ki a jól fejlődő hajtásokat. A tőketörzsön előtört kis hajtásokat távolítsuk el még akkor, mielőtt azok megerősödnének.

A gyomok ellen is védekezzünk. Két veszélyes gyomfaj, a mezei acat és az apró szulák, amikor eléri a 20-25 cm-es fejlettséget, az ellenük való védekezésnek ez az optimális időpontja. Mechanikai talajműveléssel (kapálással) vagy vegyszeresen védekezhetünk ellenük. Sorkezelés formájában kijuttatva a glifozát hatóanyagú szereket, eredményesen tarthatjuk gyommentesen a szőlőt. Az említett hatóanyag minden magról kelő és évelő gyomnövényt irt. A gyomnövények 15-25 cm-es fejlettségénél juttassuk ki. Évelő gyomnövények ellen a gyomok intenzív növekedési szakaszában, amikor a hajtások hossza eléri a 20-25 cm-t, a magasabb dózist kijuttatva javasolt használni. A kijuttatáskor ügyeljünk arra, hogy a permetlé nem érheti a kultúrnövény zöld részeit, ezért elengedhetetlen a törzs és kordonkar tisztítás.

A meteorológiai állomások által mért adatok

 09.08 – 14  Heti átlaghőmérséklet (oC)  Csapadékösszeg (mm)
 Szekszárd 15,8 19
 Iván-völgy 15,5 21
 Bati-kereszt 15,4 17
 Kajmád 15,6 20
 Görögszó 15,9 18
 Bátaszék 15,8 18
 Paks 15,3 22
 Bonyhád 15,2 21

 

Várható időjárás

Pénteken nőni látszik a légköri labilitás, emiatt már szórványosan fordulhatnak elő zivatargócok. Szombaton több napsütés valószínű, és csak elvétve lehet egy-egy záporeső, illetve zivatar. Vasárnap ismét több helyen alakulhatnak ki záporok, zivatarok a napos időszakokat követően. Hétfőre zömében nyárias, fülledt, változóan napos idő ígérkezik, de délután nyugat felől egy közelítő hidegfront okozhat felhősödést, majd labilizálódó légkörben kialakuló heves zivatarokat. Keddre, egyelőre nyugodtabb, naposabb légköri helyzet körvonalazódik. A következő 7 napban a Borvidéken 11 mm csapadék várható (Forrás: http://www.met.hu/).

 

A SYNGENTA ajánlata erre a hétre

A

ajánlata erre a hétre atkák ellen: Thiovit Jet, Vertimec Pro
molyok ellen: Karate Zeon 5 CS, Voliam, Affirm
kabócák ellen: Karate Zeon 5 CS
lisztharmat ellen: Dynali, Topas 100 EC, Thiovit Jet
peronoszpóra ellen: Orondis Ultra csomag, Pergado F
lisztharmat, peronoszpóra, szürkepenész ellen: Quadris Max
gyomok ellen: Medallon Prémium
növénykondicionálásra, kötődésfokozásra: Isabion

1,5 m feletti hajtások is vannak
50 %-os virágzás van
A levélatkák ellen, ahol szükséges védekezzünk
A lisztharmat még csak szórványosan van jelen
Az erős napsütésben a kéntartalmú szerek adagolását tartsuk be, hogy elkerüljük a perzselést
A magas UV miatt gyakoriak a perzseléses tünetek
A tőketörzsön előtört hajtásokat még idejében el kell távolítani