Szőlő növényvédelmi előrejelzés a Szekszárdi Borvidékre, 2024.08.15

Továbbra is szárazság, gyors érés – lisztharmat

 

 

Nem változott semmit a kánikulai időjárás, sőt az elmúlt napokban megdőltek a melegrekordok. Az éjszakák is melegek voltak, csapadék nem esett csak néhány csepp a Borvidéken, egyedül Bátaszéken és környékén volt 24 mm körüli csapadék. A következő egy hétre is hasonló marad az időjárás.

A lisztharmat a levelek védettebb, fonáki részén, továbbra is hálózatos mintázatú, világosbarna színű telepeket hoz létre. Nézzék át az ültetvényeket, mert a lisztharmat gyorsan felszaporodhat a lombozaton. A fertőzött felületeken kazmotéciumok (ivaros szaporítóképletek) képződése még nem látható. A betegség erősen csökkentheti az amúgy is nehéz helyzetben lévő asszimilációs felületet. A csökkent lombozati aktivitás miatt a kényszerérés még az eddigieknél is fokozottabb lehet.

A peronoszpóra továbbra sem észlelhető új tünetekkel a tőkéken. A betegségnek ez az időjárás kedvezőtlen, csapadék és huzamosabb levélnedvesség borítottság hiányában nem csíráznak a spórák. Továbbra is kontakt készítmények használata javasolt, hosszabb permetezési fordulókkal. Ahol észleljük a lisztharmat megjelenését a leveleken, ott a kontakt készítmény mellé felszívódó hatóanyagú készítményt is tegyünk.

Vigyázzunk a készítmények adagolásánál a perzselésre. Leginkább a kén, a réz és a lisztharmat elleni felszívódó készítmények okoznak ilyen tüneteket. A meleg időjárás fokozza a tünetek erősségét.

Az időjárás előrejelzések szerint az elkövetkező 1 hétben is csak 30 oC-ot meghaladó maximum hőmérsékletű napok lesznek, komolyabb eső nélkül, tehát tartósan marad ez az időjárási helyzet, a mostani kilátások szerint. A szőlő közben gyorsan halad előre az érésben. A gazdák folyamatosan szüretelnek kisebb adagokban. A fehér szőlőket és a korai kék szőlőket is a cukortartalomnak és a savszintnek megfelelően szüretelik. Próbaméréseink szerint a csemegeszőlők (pl. Cardinal) 20 mustfokosak, a Kékfrankosok 19,5 mustfokosak, a Merlot jelenleg 17,5 mustfokos. Ha ilyen marad az időjárás a Kékfrankos 2 hét múlva, szeptember első napjaira vagy még annál is előbb elérheti a 21 mustfokot, amikor szedésre érett lesz. A savak bomlása miatt lehet, hogy a Kékfrankost az idei évben szeptember első napjaiban szedni kell.

A tarka szőlőmoly II. nemzedékének rajzása szünetel. Feromon csapdáink nem fogtak egyedet az elmúlt héten. A II. nemzedék lárváinak kártétele folyamatos. A lárvák többségében L5-ös állapotban vannak. A kártételük megalapozhatja a botrítisz terjedését, ami most ebben az időjárási helyzetben nem aktuális, de szeptember elején még felerősödhet. Molyok elleni védekezés esetén vegyük figyelembe az élelmezés egészségügyi várakozási időket!

A molyok lárvái mellett több rovar, köztük a kabócák is jelentős károsítói a szőlőnek. A kis rovarok szívogatásuk nyomán vírusokat terjesztenek. A vírusok által okozott betegségek hozzájárulnak a tőkék idő előtti leromlásának folyamatához. A tőkepusztulás és a fitoplazmás betegség tünetei egyre több helyen látszanak a Borvidék ültetvényeiben. A tünetes tőkék mielőbbi eltávolítása indokolt. Ezen okok miatt használjunk rovarölő szereket évente többször a szőlőben.

A levélatkák szívogatásának nyomai sok helyen látszanak a leveleken. A szívogatások helyén a levélszövet nem nő tovább, így a korábbi kártételt a levéllemezben keletkező, feltűnő, szabálytalan alakú lyukak jelzik. Ezeken a leveleken már nincs kártevő, de a károsítás nyomai megmaradnak a továbbiakban. Friss kártétel esetében, amikor sárgás szívásnyomokat észlelünk a fiatal hajtásokon, újra védekeznünk kell speciális atkaölő szerrel.

Sok a rovarkártevő a szőlőben. Az enyhe telek, a kedvező tavaszi és nyári életfeltételek miatt sok rovarkártétellel találkozhatunk az ültetvényekben. A molyok, a kabócák, a filoxéra levéllakó alakja, lombfogyasztó rovarok egész serege károsítja a szőlőt. A rovarok a növényi vírusok aktív terjesztői, ezért az ellenük való védekezéssel nem csak a rovarok kártételét mérsékeljük, de a betegségek kialakulását is megelőzzük.

Az amerikai szőlőkabóca károsítása folyamatos. A szőlő aranyszínű sárgaságát okozó Candidatus Phytoplasma vitis (más néven Grapevine flavescence dorée, FD) fitoplazma vektora az amerikai szőlőkabóca (Scaphoideus titanus). Az imágók nagy számban vannak jelen az ültetvényekben. A rendkívül veszélyes FD terjedése megakadályozható az amerikai szőlőkabóca elleni eredményes védekezéssel. Az online elérhető károsító monitoring rendszerben térképi felületen nyomon követhető az egyes lárva fokozatok és imágók észlelésének adatai, amely alapján a védekezések ütemezhetők. A rendszer megtalálható:

https://karositomonitoring.nebih.gov.hu/Terkepek/AmerikaiSzolokabocaMap.aspx

Azokban a termő ültetvényekben, amelyekben az előző tenyészidőben kimutatták az amerikai szőlőkabóca jelenlétét, kifejezetten ajánlott a lárvák ellen védekezni a nagyobb fertőzésveszély miatt. A szaporítóanyag előállító területeken (törzsültetvények és faiskolák) a vektor elleni védekezés kötelező, függetlenül attól, hogy előfordul-e a kabóca a területen vagy sem. A védekezésre több – a szőlőmolyok ellen is engedélyezett – rovarölő szer alkalmazható (pl. lambda-cihalotrin hatóanyagú permetező szerek).

A szőlőben a gyomnövényekre is fordítsunk kellő figyelmet, az újra kigyomosodott ültetvényben a nyári kezelést glifozát tartalmú készítménnyel végezzük el. Több veszélyes gyom is újra „nekilendül” ebben az időszakban, ezért ezek irtására akkor kerüljön sor, amikor még 20-30 cm-nél nem nagyobbak. Később csak sok vesződséggel, többszöri kaszálás és az ezt követő újrahajtáskor elvégzett gyomirtás ad csak eredményt. A kijuttatáskor ügyeljünk arra, hogy a permetlé nem érheti a kultúrnövény zöld részeit, ezért elengedhetetlen a törzs és kordonkar tisztítás. Több helyen, főleg a fehér fajtákon jelen vannak a klorózis tünetei. A vashiányt a talaj levegőtlensége, a túlzottan meszes talaj, a gyors növekedés is elősegítheti. Lombtrágyák használatával vagy a talaj levegőtlenségének, tömörödöttségének megszüntetésével tudjuk javítani a rossz vasellátást.

A meteorológiai állomások által mért adatok

 09.08 – 14  Heti átlaghőmérséklet (oC)  Csapadékösszeg (mm)
 Szekszárd 24,8 0
 Iván-völgy 24,5 0
 Bati-kereszt 24,4 0
Kajmád 24,4 0
 Görögszó 24,9 0
 Bátaszék 24,9 24
 Paks 24,3 0
 Bonyhád 24,2 0

 

Várható időjárás

Szombaton és vasárnap előreláthatólag délelőtt fátyol- és gyenge gomolyfelhőzet alakul. A hőség nem tágít, marad az évszakos átlagnál jóval melegebb fülledt idő. Késő délután, este labilizálódik a légkör és szórványosan újabb zivatarok kialakulásával lehet számolni. Hétfőn változóan gomolyfelhős-napos időben ismét este, éjjel látszik nagyobb esély zivatarok kialakulására. Keddre és szerdára egyelőre nem látszik jelentősebb változás a légkörben. A következő 7 napban a Borvidéken 3 mm csapadék várható.

 

A SYNGENTA ajánlata erre a hétre

A ajánlata erre a hétre atkák ellen: Thiovit Jet
molyok ellen: Karate Zeon 5 CS, Voliam, Affirm
kabócák ellen: Karate Zeon 5 CS
lisztharmat ellen: Dynali, Topas 100 EC, Thiovit Jet
peronoszpóra ellen: Orondis Ultra csomag, Pergado F, Coprantol Duo
lisztharmat, peronoszpóra, szürkepenész ellen: Quadris Max

lisztharmat, szürkepenész ellen: Taegro

szürkepenész ellen: Switch 62,5 WG

gyomok ellen: Medallon Prémium
növénykondicionálásra: Isabion

A fehér fajtákat több helyen szedik
A leveleken gyakoriak a tőkeelhalásos tünetek
A Merlot már majdnem 20 mustfokos
A lisztharmat továbbra is újabb levéltünetekkel jelentkezik